A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Староугринівський ліцей
Новицької сільської ради
Калуського району Івано-Франківської області

Історія ліцею

Села Старий Угринів і Середній Угринів мають свою окрему історію. Перша згадка про село Старий Угринів датується 1447 роком, село Середній Угринів вперше згадується 1665 року. Та зараз їх єднає багато чого. Діти з цих сіл навчаються у одному закладі – Староугринівському ліцеї. Обидва села належать до  Середньоугринівського старостинського округу Новицької сільської ради.

Ніхто з жителів села Старий Угринів не зміг назвати рік побудови школи. «Ще австрійська – кажуть старожили. – У цій школі ще моя мама навчалася...»

В умовах польського панування справою церкви була і освіта народу, бо уряд зовсім не дбав про шкільництво, не виділяв на утримання шкіл ніяких коштів. У зв’язку з відсутністю української інтелігенції, а особливо в селах, діяльність школи повністю залежала від бажання і підготовки священика, який проводив навчання, або дяка, якому священик доручав цю справу.

В с. Старий Угринів народився Микола Саєвич, інженер-лісівник, доктор філософії, сотник Січових Стрільців. З його біографії дізнаємося: «Народився Микола Саєвич 17 грудня 1885 року у с. Старому Угринові. Його батько Михайло Саєвич був місцевим вчителем народної школи, мав дружні взаємини із родиною Глодзіцьких; дружина о.Володимира Глодзійцького Катерина, бабуся С.Бандери, та вчитель із Середнього Угринова Іван Шикалович були хресними батьками Миколи.» Це свідчить про те, що у 1885 році була школа як і Старому Угринові, так і в Середньому. Кількість учнів у цих школах була мізерною.

Фото без описуНіхто з жителів с. Середній Угринів не пам’ятає, коли появилася початкова школа в селі, але фотографія цієї школи збереглася .
Коли було побудоване нове двоповерхове приміщення школи, стару школу продали сім’ї Сиротюків. Нову школу будували усім селом. Будівельні роботи виконували почергово. У вересні 1939 року було відкрите нове приміщення.   Першим директором цієї школи був Когут Пилип Юркович. Із чоловіком вчителювала і його дружина Ганна Василівна.

У 1949 році був відкритий 5-ий клас семирічки.

Проте перший випуск 7-го класу не закінчив цю школу, тому що у січні 1952 року село Середній Угринів переселяли у Львівську область, і школа була закрита до вересня 1953 року.Фото без опису

У 1899 році у Бережниці та в Угринові Старому вчителює Василь Костів (Верховинець), уродженець Долинщини, згодом відомий український композитор, фольклорист, етнограф, диригент.

З іншого документу – шематизму греко-католицької метрополичної арієпархії Львівської на рік 1919 говориться про село: «В Угринові Старім – церква в’їзду Господнього в Єрусалим. Число душ: греко-католиків 851, жидів – 10. В Угринові Старому – школа однокласна, позичкова каса громадська і Райфайз, спілка молочарська. В Угринові – читальня братства ім. Св. Апостола Андрея і склеп (магазин) християнський.»

Читаючи це, ми можемо робити висновок, що ще в 1919 році в селі діяла тільки однокласна школа.

З автобіографії національного героя С.Бандери дізнаємося про школу в селі інше: «У вересні, або жовтні 1919 року я поїхав до Стрия і тут, після складання вступного іспиту, вступив до української гімназії. До народної школи я не ходив взагалі, бо в моєму селі, як і в багатьох інших селах Галичини, школа була нечинна від 1914 року з уваги на покликання учителя до війська та інших подій воєнного часу. Навчання в обсягу народної школи я дістав у домі, разом з сестрами та братами, користуючи з несистематичної допомоги домашніх учительок.»

Діти здобували початкову освіту у своєму селі. Навчалися тільки в одній кімнаті. У приміщенні школи жили і вчителі.

Починаючи з 1949 року, староугринівці продовжували навчання у семирічній школі с. Середній Угринів. Продовжував навчатися той, чиї батьки були заможнішими.

У післявоєнні роки вчителями початкової школи були Команецька (пізніше Дадак) Осипа Григорівна, Дадак Микола Іванович (з 1948 р.), Феняк Ольга Федорівна, Кальний Володимир Миколайович.

У 1959 році в початковій школі с. Старий Угринів навчалось 84 учні.Фото без опису

У 1963 році школа в с. Старий Угринів стала восьмирічною. Педагогічний колектив школи очолив учитель української мови та літератури Діжевський Микола Васильович. Приміщення для восьмирічки не було. Навчалися по різних приміщеннях. Навчалися в одній кімнаті хати Луцана Петра. Школою стала резиденція у селі. В одній кімнаті жив священик Соломка, в інших кімнатах навчалися діти. Після смерті священика резиденція повністю перейшла під школу. 

Проте перший випуск 7-го класу не закінчив цю школу, тому що у січні 1952 року село Середній Угринів переселяли у Львівську область, і школа була закрита до вересня 1953 року. У серпні 1959 року школа у с. Середній Угринів стала восьмирічною.Фото без опису

Владу турбувало те, що школа знаходиться у тій хаті, де раніше народився Степан Бандера. Тому планується у селі побудова нової школи. У березні 1977 року було затверджено проект на нову школу. 1 вересня 1977 року – урочиста лінійка на подвір’ї нової восьмирічки. Будівельники вручають символічний ключ від будівлі директору школи Шломі Людмилі Йосипівні. Альма-матір розкрила свої двері 333 учням із сіл Старого і Середнього Угриновів.

У 2000 році Староугринівська школа І-ІІ ступенів реорганізована в середню

У 2002 році на школу І-ІІІ ступенів.подвір’ї школи побудовано каплицю Святих Петра і Павла. 

Фото без описуВ січні 2019 року заклад освіти перейменовано на Староугринівський ліцей.

У грудні 2019 року на базі ліцею відкрито дитячий садок.

Починаючи з 1977 року, директорами школи були:
- 1977-1979 рр. – Шлома Людмила Йосипівна;
- 1979-1982рр. – Одуд Володимир Васильович;
- 1982-1990рр. – Одуд Катерина Миколаївна;
- 1990-1991рр. – Флис Василь Петрович;
- 1991-1993рр. – Івашко Омелян Іванович;
- 1993 і по сьогоднішній день – Бодик Володимир Степанович.

У Староугринівській школі працювало багато педагогів, які становили сільську інтелігенцію та все прожили в селах Середній Угринів та Старий Угринів. Серед них:
Дадак Микола Іванович – вчитель початкових класів;
Іванюк Марія Іванівна – бібліотекар;
Кобиляк Орися Миколаївна – вчитель початкових класів;
Крикун Євдокія Павлівна – заступник директора школи;
Куцела Ольга Олексіївна – вчитель української мови та літератури;
Куцела Роман Петрович – вчитель фізики;
Паращиняк Надія Савівна – вчитель біології;
Прокопів Віра Павлівна – вчитель хімії та біології;
Прокопів Ганна Василівна – вчитель початкових класів;
Прокопів Мирослав Михайлович – вчитель історії та географії;
Рибій Раїса Семенівна – вчитель російської мови;
Рижак Дарія Миколаївна – вчитель фізики;
Василів Ганна Миколаївна – вчителька математики;
Каратник Любов Миколаївна - вчителька початкових класів; заступник директора з навчально-виховної роботи;
Бойчук Віра Петрівна  - вчителька зарубіжної літератури, заступник директора з виховної роботи.

 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень